Dipsiz Çukurun İçine Doğru: Bir Nöropsikiyatrın Rahatsız Zihinler Üzerine Notları

Into The Abyss: A Neuropsychiatrist's Notes on Troubled Minds

Anthony David

Koç Üniversitesi Yayınları

%35 indirim
32,00 TL 20,80 TL
 
0/5 (0 kişi)
85 adet stoklarımızda

Bu kitap şizofreni, iki uçlu bozukluk, depresyon, sanrılar, anoreksiya nervoza, dönüştürme bozukluğu ve yadsıma sendromu hakkında. Fakat aynı zamanda hissettiği çaresizliğin kısırdöngüsünden kurtulamayan Thomas; bedeniyle ilgili gerçeklikten kopuk kanaatlerin komaya sürüklediği Emma; yaşadığı toplumun ırkçılığı altında ezilen Junior; koşullarla başa çıkamayınca çözümü hasta rolüne çekilmekte bulan Christopher; çileci tutumunun yeme bozukluğuna sürüklediği Caitlin; ve siz ve biz, ve hepimiz hakkında.

Anthony David kimi zaman fizyolojik nedenlerin, genetik mirasın ya da travmatik bir kazanın, kimi zaman da protestonun, inançların, umutsuzluğun kendi momentumunu kazandığı, iradenin akıp gittiği gerçek hikâyeler aracılığıyla okuru Dipsiz Çukurun İçine Doğru çekiyor. Bu çukurun karanlığında yitmemenin tek yolu, zihni ve bedeni iki ayrı varlıkmış gibi düşünmeden, biyolojik, psikolojik ve toplumsal alan arasındaki sürekliliği kaybetmeden, maddi beynimiz dışında bir gerçeklik olmadığını unutmadan bireyi yeniden inşa etmek.

"Profesör David'in ele aldığı yedi vaka, hem beynin hem de rayından çıkmış zihinlerin yarıklarını ve bitişme noktalarını gözler önüne seriyor. Hastalarının öznel iç yaşamlarını vurgularken sinirbilimin ilkelerinden kopmadan modern tıp düşüncesindeki indirgemeciliğin panzehirini sunuyor.”

- Dr. Alan Ropper, Harvard Tıp Fakültesi Nöroloji Profesörü
Anthony David, University College London’da Akıl Sağlığı Enstitüsü direktörü ve İngiliz Nöropsikiyatri Derneği başkanı.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 176
Barkod : 9786057685810

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Mehmet Doğan

Kapak Tasarım
Emre Çıkınoğlu

Düzelti - Redaksiyon
Bülent Ulus

Katkıda Bulunan (İçerik)
Eylem Zor

Hazırlayan
Nıvart Taşçı

SU