Barbar Batı Sömürgecilik Üzerine Söylev - %30 indirimli  - Aime Cesair
Barbar Batı Sömürgecilik Üzerine Söylev - %30 indirimli  - Aime Cesair Barbar Batı Sömürgecilik Üzerine Söylev - %30 indirimli  - Aime Cesair
Kategoriler
Katkıda Bulunanlar

Çevirmen Güneş Ayas

Özellikler
Barkod :9789756277898
Boyut : 13.50x21.00
Sayfa Sayısı :239
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2007-09
Çeviren : Güneş Ayas
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Format : Kitap
Kitap
Etiket Fiyatı
:
15,28 TL

İndirim Oranı
:
%30

İndirimli Fiyatı
:
10,70 TL

Bir Medeniyetin İlk Çürümeye Başlayan Yeri Kafası Değil Kalbidir.

"Hititler'den bahsetmiyorum, ya da gardiyandan, ya da maceracadan; ber yolun karşısındaki "terbiyeli çocuk"tan söz ediyoru, bir SS elemanından, gangsterlerden değil, saygıdeğer burjuvalardan bahsediyorum."

- Aime Cesaire

Bütün çağıltısıyla aşağılara doğru iniyor Cesaire, Aşağılarda, derinlerde nelerin olup bittiğini görmeye razı; görüp sonra yeniden yukarılara tırmanacak. Kendi iniyor, ama siyah adamın inmesine izin vermiyor. Omuzlarına alıyor ve bulutlara yükseltiyor onu.

- Frantz Fanon

Benim Şarkiyatçılık'ta söylediklerim, esasen benden önce A. L. Tivawi, Abdullah Laroui, Enver Abdül Malik, Talal Asad. S. H. Alatas, Frantz Fanün, Aime Cesaire, Sardar K. M. Pannikar ve Romila Thapar tarafından söylenmişti. Bu yazaralrın hepsi de emperyalizmin ve sömürgeciliğin yarattığı tahribatın acısını çekmişlerdi ve onları Avrupa'ya sunan bilimin otoritesine, menşeine ve kurumlarına meydan okurken aynı zamanda kendilerini de bu bilimin söylediğinden daha fazla bir şey olarak kavramaktaydılar.

- Edward Said

Cesaire için Beyaz sermayeyi temsil eder, Zenci de emeği... kendi ırkından siyah derili insanları aşarak dünya proleteryasının kavgasını terennüm eder onun şarkısı.

- Jean Paut Sartre

Yeni bir Avrupa evrenselciliğinin kendisini örgütlediği ve ABD önderliğindeki küreselleşmenin "kaçınılmaz kaderini" takip ettiği bugünlerde Aime Cesaire'in "Sömürgecilik üzerine Söylev'inin bir kez daha okunması şarttır.

- Gavatri Spivak.

Yorumlar
Oyunuz:
22.05.2019
Bu ürüne henüz kimse yorum yapmamış.