Geçmişten Günümüze Orta Doğu - Siyaset, Savaş ve Diplomasi (Cilt 1) -
Geçmişten Günümüze Orta Doğu - Siyaset, Savaş ve Diplomasi (Cilt 1) - Geçmişten Günümüze Orta Doğu - Siyaset, Savaş ve Diplomasi (Cilt 1) -
Kategoriler
Özellikler
Barkod :9786055911492
Boyut : 15.50x21.00
Sayfa Sayısı :560
Basım Tarihi : 2012-10
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Format : Kitap
Kitap
Etiket Fiyatı
:
27,78 TL

İndirim Oranı
:
%15

İndirimli Fiyatı
:
23,61 TL

Orta Doğu, sadece coğrafya olarak değil, siyasal ve tarihsel olarak da genişliği olan, pek çok bilinmezlerin, karmaşık ilişkilerin, sorunların ve çatışmaların, ihanetlerin ve dostlukların,birleşme adına yapılan ayrışmaların, homojen zannedilen heterojenliğin, bazılarına göre istikrarsızlığın ve geri kalmışlığın, bazılarına göre petrolün ve zenginliğin merkezi olan, üzerine çok şey söylenen ama çok az bilinen bir coğrafyadır.

İnsanlık tarihi burada başlayıp burada devam etmiştir. Tarihsel olaylara yön veren gelişmeler burada yaşanmış, geleneksel ve modern imparatorluklar için üzerinde mücadele edilmeye değer bulunmuş, her şeye rağmen vazgeçilememiştir. Böylesine tarihsel, kültürel ve toplumsal birikimi zengin ve böylesine ekonomik, stratejik ve siyasal açıdan önemli bir bölge hakkında yazı yazmak gerçekten oldukça zor. Çünkü, Beyrut sokaklarında, Cüniye'de, Zahle'de, Şuf Dağlan'nda, Sur'da ve Sayda'da bulunmadan, Lübnan'ı ve Lübnanlıyı Lübnan'da görmeden anlamak ne kadar olanaksızsa, Filistinli çocuğun ve gencin heyecanını, vatan sevgisini, korkusunu ama aynı zamanda cesaretini, gözlerine yakından bakmadan, El-Hahl'i görmeden, Kudüs'ü, El-Aksa'yı İsrail tanklarını, Cenin'i, Ramallah'ı görmeden de anlamak zor. Bu denli politika farklılıklarını,neden belli sorunlarda bir araya gelemediklerini, Araplar arası birleşmelerin hep yeni ayrışmaya yol açtığını Kahire'de, Amman'da, Riyad'ta, Cidde'de, Şam'da bulunmadan, onların geriden çok benzediği zannedilen farklılıklarını, endişelerini, kaygılarını, nefretlerini, ve dostluklarını yerinde görmeden anlamak olanaksız.

İşte bu kitap, Böyle özgün ve uzun bir çalışma ve çok sayıda olay, yer ve kişinin tanıklığıyla toplanan birikimin sonunda oluşmuş oldukça yorucu, ama sonuçta ortaya çıkan çalışmayla yorgunluğunu unutturan bir sürecin ürünü.

Yorumlar
Oyunuz:
20.07.2019
Bu ürüne henüz kimse yorum yapmamış.