Homo Exoticus : Irk, Sınıf ve Queer Eleştiri - %35 indirimli  - Maxime
Homo Exoticus : Irk, Sınıf ve Queer Eleştiri - %35 indirimli  - Maxime Homo Exoticus : Irk, Sınıf ve Queer Eleştiri - %35 indirimli  - Maxime
Kategoriler
Katkıda Bulunanlar

Çevirmen Alkım Yalın

Özellikler
Barkod :9786059000109
Boyut : 13.50x21.00
Sayfa Sayısı :160
Basım Tarihi : 2015-02
Çeviren : Alkım Yalın
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Format : Kitap
Kitap
Etiket Fiyatı
:
14,35 TL

İndirim Oranı
:
%35

İndirimli Fiyatı
:
9,33 TL

Sepete Ekle   3 günde temin

Çoğumuz 'bir....... olarak' sözcükleriyle başlayan ve bizi kalabalık gruplar tarafından örtük olarak paylaşılır gibi görünen bir düşünceye ortak eden ifadelerle karşılaşmışızdır. Bu durum, etnik ve cinsel kimlik kategorileri söz konusu olduğunda da belirginleşir ve biz, kendilerini o gruplandırma çerçevesinde görmelerine rağmen temsil edilen görüşün tamamını paylaşmayan insanları düşünürüz.

Homo Exoticus, kendilerini karakteristik anlamda kimlik olumlamalarıyla ifade etmeyen heteroseksüellik, beyaz yurttaşlık ve elbette erkeklik kategorilerine eğilerek çok önemli bir düşünsel engeli aradan çıkarıyor. Bu kategoriler, görünmezlikleri ve kendilerini bizim onlardan bahsettiğimiz yerden tanımlamamaları nedeniyle diğer bütün kategorilerin algılanışına sızan, sorgulanmayan normları temsil etmektedir. Homo Exoticus böylece mainstream gey ve lezbiyen kültürleriyle politik ajandalarının beyazlığını ve beyazlaşma eğilimini açığa çıkarıyor; ötekileştirmeye dair alışıldık eleştirinin önüne geçerek heteroseksüel ve homofobik varsayımların cinsel öznelerin inşasındaki rolünü tahlil ediyor.

Maxime Cervulle ve Nick Rees-Roberts, etnik ve sınıfsal sorunları toplamacı mantığın tuzaklarından kaçınarak gueer teoriye ekliyor ve LGBT türünden derlemeci genellemelerin kısıtlamasını reddederek önemli bir meydan okumanın altından başarıyla kalkıyor.

Yorumlar
Oyunuz:
21.08.2019
Bu ürüne henüz kimse yorum yapmamış.