İslam Hukuk Okulları ve Sekiz Büyük İmam (Ciltli) - %25 indirimli  - M
İslam Hukuk Okulları ve Sekiz Büyük İmam (Ciltli) - %25 indirimli  - M İslam Hukuk Okulları ve Sekiz Büyük İmam (Ciltli) - %25 indirimli  - M
Kategoriler
Özellikler
Barkod :9789756189047
Boyut : 14.50x21.50
Sayfa Sayısı :822
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2006-07
Kapak Türü : Ciltli
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Format : Kitap
Kitap
Etiket Fiyatı
:
27,78 TL

İndirim Oranı
:
%25

İndirimli Fiyatı
:
20,84 TL

Muhammed Ebu Zehra 1898 yılında Mısır'ın El-Mahalletü'l-Kübra mıntıkasında dünya'ya gelmiştir.

Dindar ve tanınmış bri aileye mensubtu. Öyleki; murisi evvellerinden olduğu Şeyh Mustafa Ebu Zehra eş-Şeştavi'nin kabri bugün bile çok müslüman tarafından ziyaret edilegelmektedir.

Çocuk yaşlarda ilim tedris etmeye başlayan Ebu Zehra Kur'an hafızı olduktan sonra dini ilimleri tamamlamış ve müspet ilimlerin de tahsilini yapmıştır. 1913 yılında el-Camiü'l-Ahmediye Medresesinde okurken temayüz etmiş, onbeş yıl okumadan El-Ezher'den mezun olmuştur.

Daha sonra 1916 yılında Medresetü'l-Kada es-Şer'i (Şer'i Hukuk Yüksek Okulu) ye girerek 1925 yılında mezun olmuş ve aynı okulda kendisine öğretim görevi verilmiştir.

Ebu Zehra 1933 yılına kadar bu okulda görev yaptıktan sonra Camiu'l-Ezher'in öğretim üyeliğine getirilmiş, göreve başlamasından bir yıl sonra Kahire Üniversitesi (Birinci Fuat Üni.) ne tayin edilmiş ve bu Üniversitede Profosörlük ünvanını almıştır. Aynı Üniversitenin Hukuk Fakültesinin Dekanlığını da yapan Ebu Zehra 1958 yılında Emekli oluncaya kadar burada görevde kalmıştır.

İslam Hukuku alanı başta olmak üzere değişik konularda kırk'tan fazla telif eser (hemen hepsi neşredilmiş) yüzlerce konferans konuşması ve makale sahibi olan Muhammed Ebu Zehra'nın elinizdeki bu "İslam Hukuk Okulları" kitabı, bütün dünyada çok iyi bilinen ve birçok yabancı dile çevrilen ilmi çalışmalarından biridir. Özellkle İslam Tarihinde derin bir iz bırakmış, mührünü vurmuş olan Sekiz Büyük İmam'la ilgili; pek çok araştırmacıya kaynak olmuş, tarafsız, uzun, titiz ve gayur çalışmaları her türlü takdirin üzerindedir.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bir çok önemli eseri tercüme edilerek yayınlanan ve El-Ezher'in İslam Akademisi daimi üyeliğine getirilmiş olan Prof. Muhammed Ebu Zehra 1974 yılında Mısırda hakka yürümüştür.

Yorumlar
Oyunuz:
18.07.2019
Bu ürüne henüz kimse yorum yapmamış.