Krifçe'den Yeşilburç'a Mübadil Yaşamlar - %15 indirimli  - Lütfi Kuzuc
Krifçe'den Yeşilburç'a Mübadil Yaşamlar - %15 indirimli  - Lütfi Kuzuc Krifçe'den Yeşilburç'a Mübadil Yaşamlar - %15 indirimli  - Lütfi Kuzuc
Kategoriler
Özellikler
Barkod :9789759790554
Boyut : 13.50x19.00
Sayfa Sayısı :144
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2008-03
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
Format : Kitap
Kitap
Etiket Fiyatı
:
9,26 TL

İndirim Oranı
:
%15

İndirimli Fiyatı
:
7,87 TL

Yazar Lütfi Kuzucu, 1955'te Niğde'nin Yeşilburç (Tenei) Köyü'nde doğdu. "Braçkey sülalesi"nden bir üçüncü kuşak mübadildir. İlkokulu köyünde, ortaokul ve ticaret lisesini Niğde'de bitirdi. 1976'da İzmir Hava Teknik Okulları'ndan hava astsubayı olarak mezun oldu. Çeşitli birliklerde görev yaptıktan sonra 2004'te emekliye ayrıldı. 27 yıllık görev süresince de köyünden hiç kopmadı. Yeşilburçlu öğretmen eşi, oğlu ve kızıyla, kış aylarında İstanbul'da, yaz aylarında köyünde yaşıyor. İyi düzeyde Rumca biliyor.

Son yıllarda, eşi Hülya Kuzucu ile birlikte, Lozan Mübadilleri Vakfı'nın çeşitli etkinliklerine katılmaktadır. Lozan Mübadilleri Korosu'nda, Lütfi Kuzucu ud çalmakta, eşi ise korist olarak görev yapmaktadır.

Bu kitapta, Lozan Nüfus Mübadelesi'yle Yunanistan'ın Grebene-Krifçe Köyü'nden Niğde'nin Yeşilburç Köyü'ne gelen mübadiller anlatılıyor.

Lütfi Kuzucu Krifçe mübadillerini, yolculuklarını, geldiklerinde yaşadıklarını anlatırken; nerdeyse tamamen birinci ve ikinci kuşak mübadillerin anlattıklarına ve kendi oluşturduğu kişisel arşivine ve Lozan Mübadilleri Vakfı kaynaklarına dayanıyor.

Bu kitap, Krifçe'deki geleneklerini, kültürlerini, günümüzde de korumaya çalışan, güzel Yeşilburç'un, güzel mübadillerini tanımak isteyenler için iyi bir kaynaktır.

Yorumlar
Oyunuz:
19.04.2019
Bu ürüne henüz kimse yorum yapmamış.