Muhafazakarlığa Karşı Feminizm - %20 indirimli  - Handan Koç - Güldüny
Muhafazakarlığa Karşı Feminizm - %20 indirimli  - Handan Koç - Güldüny Muhafazakarlığa Karşı Feminizm - %20 indirimli  - Handan Koç - Güldüny
Kategoriler
Özellikler
Barkod :9786058393004
Boyut : 13.50x21.00
Sayfa Sayısı :206
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2015-11
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Format : Kitap
Kitap
Etiket Fiyatı
:
19,00 TL

İndirim Oranı
:
%20

İndirimli Fiyatı
:
15,20 TL

Kadınlar, AKP iktidarının en önemli hedeflerinden biri oldu. Ama Türkiye'de muhafazakarlığın tarihi çok daha eskilere dayanıyor. AKP, bu köklü geleneğe ve bu geleneğin erkeklere sağladığı imtiyazlara sırtını yaslayarak yükseltti iktidarını.

Türkiye'de feminizmin ilk yıllarından hatta ilk günlerinden beri hareketin içinde yer alan Handan Koç'un Muhafazakarlığa Karşı Feminizm adlı kitabı, Türkiye muhafazakarlığını, kökleri, kadınlara bakış açısı ve gelişimiyle değerlendiriyor, AKP'nin ve liberalizmin egemen olduğu bir dönemde, baş tacı edilen sağcı fikirleri feminist bir bakış açısıyla ele alıyor, bu fikri iklimde toz kondurulmayan Necip Fazıl, Said Nursi gibi isimlerin yanı sıra Fetullah Gülen'in de kadınlarla ilgili yaklaşımlarını teşhir işine AKP ile mücadele, muhalefetin her kesiminde gündemin merkezine oturmuşken Koç'un yazdıklarında herkesin işine yarayacak şeyler var.

"Bu kısmi eleştirinin ardından şunu söylemem gerekir ki; kitapta, yer alan tüm yazılar bir teşhir niteliği taşıyor. Özellikle de Sızıntı dergisi üzerine yazılanlar, yazarın muhafazakar politikayı ne kadar yakından izlediğini ve uzun süreli köklü bir külliyat taraması yaptığını gösteriyor. Fikri takibin çok zayıf olduğu bu politik iklimde Handan Koç zorlu bir işin üstesinden layıkıyla gelmiş ve yeni muhafazakarlığı anlamak isteyenlere kadınlar cephesinden önemli bir açılım sunmuştur. Kitap önümüzdeki dönemde gerek muhafazakarlığın toplumsal görünümleri gerekse feminizmin mücadele perspektifi konusunda yapılması elzem tartışmlar açısından yol açıcı bir kaynaktır. Handan Koç'un çabası da bu kapsamda çok anlamlı ve takdire şayandır."

- Candan Dumrul, Birgün

Yorumlar
Oyunuz:
23.07.2019
Bu ürüne henüz kimse yorum yapmamış.