Üç Temellendirme: Aristoteles,Descartes,Kant Ahmet Soysal
Üç Temellendirme: Aristoteles,Descartes,Kant Ahmet Soysal Üç Temellendirme: Aristoteles,Descartes,Kant Ahmet Soysal
Kategoriler
Özellikler
Barkod :9786055159689
Boyut : 14.00x20.00
Sayfa Sayısı :124
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2017-11
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Format : Kitap
Kitap
Etiket Fiyatı
:
16,00 TL

İndirim Oranı
:
%32

İndirimli Fiyatı
:
10,88 TL

“Batılı özünde felsefeyi görelileştirip, diğer düşünce geleneklerine açılma an'ı gelmiştir – bunların farklarıyla zenginleşecek bir toplu bakış oluşturmak için. Bu toplu bakış, şüphesiz,temellendirme eksikliğini telafi edemeyecektir amafelsefî olarak düşünmeolgusu üzerine daha genel ya da daha nüanslandırılmış bir görüş elde edilmesini sağlayacaktır. Eğer felsefî düşüncetemellendirmeiddiasını kaybediyorsa, bu, onun ölmüş olduğu anlamına gelmez. Böyle bir görelileştirici toplu bakış, düşünceye bağlanan bu daha mütevazi yeni yaşama ancak hizmet edebilir.

Bu toplu bakışta, batı felsefesi tarihi üzerine toparlayıcı bir görüş oluşturmak uygun düşmektedir. Oysa az kişi, bu tarih içinde, tek başlarına bunun akışını belirlemişüçbaşat adın ortaya çıkışını yadsıyabilir. Gerçekte, Aristoteles, Descartes, Kant, felsefî düşünce tarihinin, sorunsalların ve kavramların bir yenilenmesi ve yerleşmesi içinden, her defasında yeniden düzenlendiğiüçkesin önem taşıyan an'ı oluşturmaktadır.

Üçan,üçtemellendirme. Felsefî birtemellendirme, bir sistemin üretilişidir; bu sistem, varolan'ın bütününün sınırını saptama – öyleyse onun hakikatini dile getirme – iddiasına sahip kavramsal bir aygıttır. Kavramsal aygıt, bir sorunlar (ya da sorular), teorik ele alış ve kavram icadı toplamıyla tanımlanır. Değinilenüçadın batı felsefî düşüncesi tarihinde tek sistem üreticileri olmadıkları çok iyi bilinmektedir. Oysa, bunların çürütülmez görünen bir tarzda temellendirdikleri, öyleyse kesin bir tarzda temellendirdikleri yadsınamaz.”

Yorumlar
Oyunuz:
21.07.2019
Bu ürüne henüz kimse yorum yapmamış.