Natama Şiir ve Eleştiri Dergisi Sayı: 24 Ekim - Aralık 2019

Kolektif

Natama Dergisi Yayınları

%30 indirim
20,00 TL 14,00 TL
 
0/5 (0 kişi)
78 adet stoklarımızda

Şiir yazanların aksine eleştirmenlerin parmakla sayılı olduğu bir edebiyat ortamında, Hüseyin Cöntürk gibi metin odaklı eleştiriye önem vermiş bir eleştirmenin hak ettiği ilgiyi görmemesi, günümüzde şiir eleştirisinin düştüğü durumla ilgili de çok şey söylüyor. Dolaylı ya da dolaysız şairi ile dirsek teması olmadan yazılmış şiir eleştirisine nadiren rastlıyoruz; Cöntürk’ün arkasında bıraktığı külliyata, elimizden bu kolaycılığı aldığı, şiire şiir dışı ilişkileri bir kenara bırakarak bakmaya zorladığı için mi bu kadar uzağız? Türk Edebiyatı neden uzaklaştı Cöntürk’ten? Bunun anlamı nedir?

Derginin bu sayısında Cöntürk üzerine kaleme uzanan kalabalık ve değerli bir kadro var: Necmiye Alpay, Canan Yıldırım, Enis Akın, Ahmet İnam, Murat Belge, Sabit Kemal Bayıldıran, Celâl Soycan, Haydar Ergülen, Kadir Yanaç, Adem. Maksatsız., Cihat Duman, Alper Öz, Tan Babür. Eren Barış’ın katkısıyla Haluk Aker’den Cöntürk’e yazılmış bir de mektup var.

Her sayıda yer verdiğimiz modern şiirin öncülerine bu sayıda Charles Olson’la devam ediyoruz. Seda Şen, Güven Turan ve Gün Ayhan Utkan’ın katkılarıyla hazırlanan değiniyi ve Olson’un “demir leblebi” manifestosunu sayfalarımız arasında bulabilirsiniz.

Sayının şairleri Özgür Göreçki, Ali Erbil, Charles Olson, Adem. Maksatsız., Ozan Can Türkmen, Abilmuhsin Özsönmez, Rıdvan Gecü, Güven Turan, Betül Tarıman, Sirous Nozari, Enis Akın, Hamed Rahmati, Nihat Özdal, Tahereh Mirzayi, Kadir Yanaç, Mahmut Nesip Basmacı, Nur Alan, Kadir Sevinç, Canan Yıldırım, İnanç Avadit, Davut Yücel, Gün Ayhan Utkan, Azimet Avcu, Tan Babür ve Fırat Demir.

Olson ve Cöntürk makaleleri dışında “Şiirde Ses” üzerine Davut Yücel, “Şiirde Kuşak Kuram Kusur” üzerine Adem. Maksatsız., “Metafor Teorisi” üzerine Nur

Alan’ın makaleleri ve Bahar Gökten’in “Blinddate” konulu görsel çalışması da dergide yer aldı.

Yine her sayı yer verdiğim iz şiir kitabı değerlendirmelerinde bu sayı Davut Yücel, Serkan Işın ve Suzan Sarı’nın kitaplarını, Alper Öz ise Cihan Ülsen’in kitabını değerlendirdi.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 108
Barkod : 3990000031113

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Davut Yücel

Düzelti - Redaksiyon
Alper Öz

Katkıda Bulunan (İçerik)
Enis Akın
Güven Turan
Nur Alan
Sevinç Çalhanoğlu
Mehmet Öztek
Davut Yücel

SU