O’nun Güzel Ahlakı

Muhammed Yusuf Kandehlevi

Semerkand Yayınları

%25 indirim
31,00 TL 23,25 TL
Stoktan Teslim

İslâm Dini kadar güzel ahlâka önem veren bir başka din veya düşünce sistemi göstermek mümkün değildir. Öyle ki Peygamber Efendimiz "İslâm, güzel ahlâktır" buyurmuştur. Hz. Peygamber'in güzel ahlâka teşvik eden birçok
güzel sözü vardır; mesela:

"Müminlerin îman yönüyle en kâmil olanı, ahlâkı en güzel olanıdır",

"İçinizden en çok sevdiklerim ve kıyamet gününde bana en yakın olanlarınız, ahlâkı en güzel olanlarınızdır" hadisleri bunlardan sadece bir kaçıdır.

Kur'an-ı Kerim'de adalet, ahde vefa, affetme, alçak gönüllülük, ana-babaya itaat, sevgi, kardeşlik, barış, güvenirlilik, doğruluk, birlik, beraberlik, iyilik, ihsan, iffet, cömertlik, merhamet, müsamaha, tatlı dilli olma, güler yüzlülük, temiz kalplilik gibi güzel ahlâkî hasletlere teşvik eden ve zulüm, haksızlık, riya, haset, gıybet, çirkin söz sarfetme, asık suratlılık, cimrilik, bencillik, kibir, kin, kötü zan, israf, bozgunculuk v.b. gibi kötü hasletlerden nehyeden pek çok âyetin yer alması, yüce kitabımızda ahlâka ne kadar çok önem verildiğinin bir göstergesidir.

Peygamber Efendimizin güzel ahlâkı teşvik eden ve kötü hasletlerden nehyeden hadisleri ise neredeyse müstakil bir kitap oluşturacak kadar çok sayıdadır. O, sadece bu sözleri söylemekle kalmamış, güzel ahlâkı bizzat yaşayarak insanlara örnek olmuş ve öğretmiştir.

Bu nedenle O'nun ahlâkı, İslâm ahlâkının en güzel tatbikatını oluşturmaktadır. Elinizdeki çalışma, o kutlu Resûl'ün ve onun seçkin arkadaşlarının göz kamaştırıcı ahlâkî hasletlerinden örnekler içeriyor. İzleyelim, yaşayalım
ve kurtuluşa erelim diye.

Hüseyin Okur

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi :
Basım Yeri :
Boyutlar : 13,50 x 20,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 280
Barkod : 9786055455545
SU