Uluslararası Ticaret Para ve Finans

Havva Tunç

Sümer Kitabevi - Akademik Kitaplar

%15 indirim
42,00 TL 35,70 TL
 
0/5 (0 kişi)
3 adet stoklarımızda

İktisat teorisi mikro ve makro iktisat olmak üzere ikiye ayrılıp incelenir. Uluslararası iktisat ise uluslararası ticaret, uluslararası para ve finans olarak iki temel dala ayrılarak incelenir. İktisat teorilerinin amacı mevcut verilerin ışığında ekonomik olayları açıklamak ve olası durumlarla ilgili öngörüde bulunmaktır.

Uluslararası ticaret, para ve finans anlamında uluslararası iktisat, mikro ve makro iktisat prensiplerinin, kuramlarının uygulama alanıdır. Diğer bir deyişle, dünya ölçeğinde yaşanan ekonomik olayların açıklanması uluslararası iktisat adı altında yapılır ve bu açıklamalara temel teşkil eden kuramlar mikro ve makro temellidir.

Uluslararası iktisat, ulusal ekonomi bağlamında faktör hareketlerinin, emek ve sermaye anlamında, mobil olduğunu, buna karşılık uluslararası bağlamda faktör mobilitesinin olmadığını ve tam rekabet piyasa koşullarının olduğunu varsayar. Ekonomiler arasında sınırların kalktığı ve müdahalenin en aza indirgendiği, serbest piyasa ekonomisinin geçerli olduğu bir dünya ekonomisinde, sermayenin mobil, buna karşılık emeğin mobil olmadığı bir gerçektir. Uluslararası ticaret ve finans piyasalarında ülkeler arasındaki kazanç ve kayıplar bu bağlamda gerçekleşir.

Günümüzde kolonyal sistemin kurallarının yeniden belirlenmesiyle, oluşan post kolonyalsistemde müdahaleci ve korumacı uygulamalar ticaret savaşları adı altında vücut bulmaktadır. Amerikan dolarının yerine geçecek bitcoin gibidijitalbir para, yanicryptocurrencybu sistem içinde kendine yer bulmaya çalışmaktadır. Ancak post kolonyal sistem cryptocurrency önünde en büyük engeldir. Zira cryptocurrency gerçekleşmesi Amerikan dolarının tedavülden kalkması ve küresel ticaretin özgürleşmesidir.

Sermayenin mobilitesi, bir taraftan sermaye piyasasının gelişmesi ve derinleşmesini diğer taraftan reel piyasanınrasyonalize olması ve özgürleşmesini sağlar.Sermaye piyasaları gelişemeyen ekonomilerin reel piyasaları gelişmediği gibi söz konusu ülkeler orta gelir tuzağına takılıp kalırlar.

Reel piyasaların gelişimi ancak ve ancakkolay ve ucuz finansmana erişim ile olasıdır.Finans piyasası ile reelpiyasa arasındaki dengenin bozulması, yani dengesizliğin denge olduğu bir uluslararası ekonomide çözüm, küresel piyasanın finansallaşmasıdır.

Küresel finansallaşmada yerini alamayan ekonomiler sermaye birikimini gerçekleştiremediğinden reel piyasaları gelişemez. Gelişmişlik derecelerine bakılmaksızın ülkelerindünya ticaretinden pay alma kavgasıyla ticaret savaşlarının gerisinde yatan temel neden süper güç olma sevdasıdır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 408
Barkod : 9786056516610
SU