Vahyin Rehberliğinde En'am Suresi Tefsiri Ciltli

Halis Bayancuk

Tevhid Basım ve Yayın

%50 indirim
75,00 TL 37,50 TL
3 adet stoklarımızda

En'âm Suresi başından sonuna kadar, islam akidesinin temellerini işleyen bir akide müfredatıdır. Sure, Islam'ın inanç esaslarını iki yönüyle ele almasıyla dikkat çekicidir. işlediği tüm meselelerde Kelime-i Tevhid'in nefy ve ispat metodunu kullanmıştır. Önce yanlış] ele alıp onu reddetmiş (La), sonra tevhid inancını ortaya koyarak inşa etmiştir (illallah).

Surenin bir diğer özelliği; cahiliye inanç ve geleneklerini detaylı bir şekilde ele alması, cahiliye toplumuna ışık tutması ve cahiliyeyi var eden sebepleri ifşa etmesidir. Rahatlıkla diyebiliriz ki; En'âm Suresi, cahiliyenin röntgenini çeken ve en ince ayrıntısına kadar cahiliyeyi ele veren bir suredir.

En'âm Suresi üzerinden cahiliyeyi ve suçlu günahkarları (mücrim) tanıyan bir mümin; hangi kılığa girerse girsin, hangi maskeyle zuhur ederse etsin... cahiliyeyi tanımakta zorlanmaz. Zira sure; cahiliyenin bir zaman dilimi değil, bir zihniyet olduğunu en güzel şekilde ortaya koymuştur.

En'âm Suresi'nin bir diğer okuyana kazandırdığı dava ve mücadele şuurudur. Yüce Allah'ın, Islami mücadelenin esaslarını işlediği surelerin başında En'âm Suresi gelmektedir.

Tevhid davasının bilinçli düşmanları kimlerdir? Dava düşmanlarının dava erlerine yönelik kurduğu tuzaklar nelerdir? Hak ile batıl arasındaki husumetin mahiyeti nedir? Yüce Allah'ın davanın düşmanlarına karşı değişmez kanunu/sünnetullahı nedir? En'âm Suresi, bu ve benzeri dava erinin ihtiyaç duyduğu birçok soruya doyurucu cevaplar vermiştir.

Surenin bir diğer özelliği; ayetlerin arasına serpiştirilmiş kulluk/ubudiyet kaideleridir. Allah'a (co kulluk yaparken ihtiyaç duyduğumuz incelikli bilgiler, sure içinde dolaylı olarak ele alınmış ve ayetlerin ikincil anlamı olarak dikkatimize sunulmuştur.

Surenin bir diğer özelliği; okuyan mümine Kur'ân'ın, diyalog, davet ve tartışma üslubunu kazandırmasıdır. Gerek sure içinde yer alan Ibrahim (as) kıssası, gerek de yüce Allah'ın cahiliye ehline yönelttiği itirazlar; aklı, kalbi ve duyguları doyuran etkili hüccetlerle doludur. Surenin ifadesiyle "Huccetullahi'l Baliğa" pratik örnekler üzerinden mümine öğretilmekte; hüccetini etkili, açık ve anlaşılır kılmasının yolları talim edilmektedir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltli
Basım Tarihi : Ocak 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Arapça
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 543
Barkod : 9786056935084
SU