Yahya Agah Efendi Mecmu'atü'z-Zara'if Sandukatü'l-Ma'arif Ciltli

Osmanlılarda Tarikat Kıyafetleri ve Sembolleri

Yahya Agah Efendi

Hassa

%25 indirim
185,19 TL 138,89 TL
 
0/5 (0 kişi)
Tükendi

Sırrı sır eyle, fi’lini tefekkür eyle, ikrârını sâf eyle, ahdine vefâ eyle, ibret ile bak, esrâr-ı erenler âgâh ol, varlığı aşka ver, Hakk’ı özünde mevcûd bil, mahbûb-ı cânda yok ol, fakr içinde fahr bul, ehl-i hâl ârif ol, fakr ü fenâda hoş bekâ bul Mecmû‘atü’z-Zarâ‘if ve Sandûkatü’l-Ma‘ârif tarikatların edeblerini, usûllerini, tabirlerini, tarikat erbâbının kullandığı kıyafetleri, sembolleri ve manalarını ele alan mühim bir eserdir.

Yazarı kendisini Yahyâ Âgâh bin Miskyağcı Sâlih elİslâmbolî en-Nakşbendiyyü’l-Kâdirî ez-Zenbûrî es-Sâdıkî mahlasıyla tanıtmaktadır. Eseri benzerlerinden farklı kılan en önemli yönü çizimleridir. Mecmû‘atü’z-Zarâ‘if bu yönüyle tasavvuf ve kültür tarihimizde, mevcut bilgilerimiz ışığında, tek olma özeliğine sahiptir. El ve süsleme sanatlarına meraklı olan ve bunları icra eden Yahyâ Âgâh Efendi anlattığı kıyafet, eşya ve sembolleri resmetmek suretiyle bize tarihî öneme sahip belge ve bilgiler sunmuştur.

Mecmû‘atü’z-Zarâ‘if ’teki resimler sayesinde çeşitli tarikatların kıyafetlerini, eşyalarını, sembollerini, bunların giyilme şekil ve âdâbını asli hâliyle öğrenme ve zihnimizde canlandırma imkânı buluyoruz. Benzer materyale bu yoğunlukta başka bir eserde şimdiye kadar tevafuk edilememesi Mecmû‘atü’z- Zarâ‘if ve Sandûkatü’l-Ma‘ârif ’in anlam ve önemini vuzuha kavuşturmaktadır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltli
Basım Tarihi : Nisan 2017
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 20,50 x 27,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : Kuşe
Sayfa Sayısı : 581
Barkod : 9786058963726

Katkıda Bulunanlar

SU